Uz ove savjete nećete pogriješiti s odabirom sudopera
Odabir pravog sudopera može se činiti kao običan i jednostavan posao, ali zapravo to baš i nije. Naime, kako biste bili u potpunosti zadovoljni sudoperom potrebno je voditi računa o nekoliko faktora.
Visina radne ploče i dubina sudopera
Jedna od vrlo bitnih stavki pri projektiranju kuhinje je visina kuhinjskih elemenata. Naime, standardna visina radne ploče u prosjeku je 90 cm. Ipak, visinu radne ploče možete prilagoditi sebi, pa ako ste viši od prosjeka, možete podignuti kuhinju da vam bolje odgovara. U skladu s tim odaberite i dubinu sudopera.
Naime, duboki sudoper je zgodan jer u njega može stati velika količina suđa, ali s druge strane, možda vam neće odgovarati jer ćete se morati više nagnuti i biti u položaju koji Vam baš ne odgovara koji vam opterećuje leđa.
Vodite računa o veličini korita sudopera
Prije nego što kupite novi sudoper, morat ćete izmjeriti postojeći sudoper kako biste znali koje dimenzije najbolje odgovaraju Vašoj kuhinji. Ako stari sudoper želite zamijeniti novim sudoperom s rubovima, počnite mjeriti od vanjskog ruba sudopera. Ako planirate kupiti podgradni sudoper, mjerite od mjesta gdje se rub spaja s pultom. Sljedeći korak je izmjeriti duljinu, ali i dubinu sudopera. Pri kupovini novog sudopera vodite računa o ostalim elementima u kuhinji. Primjerice, ako su vam gornji ormarići postavljeni niže nego je uobičajeno, razmislite o slavinama koje nemaju previsok vrat jer će vam smetati i nećete imati dovoljno prostora.
Odaberite vrstu sudopera
Danas na tržištu imamo velik izbor sudopera i zaista je teško odlučiti se koji kupiti. Upoznavanje s prednostima i manama različitih vrsta sudopera olakšat će vam kupovinu. Za početak trebate odlučiti želite li nadgradni ili podgradni sudoper.
Nadgradni sudoperi najčešći su izbor
Nadgradni sudoperi montiraju se na kuhinju i najčešći su odabir te ih većina nas već ima u svojim domovima. Sudoper se montira tako da se spusti u radnu površinu, pri čemu se rub sudopera proteže preko površine radne ploče. Ovaj tip sudopera je najlakši za ugradnju jer rub smanjuje potrebu za potporom ispod. Ovi sudoperi dolaze u raznim materijalima, veličinama i dizajnima te često imaju i ocjeđivač. Još jedna prednost ove vrste sudopera jest u činjenici da uglavnom nisu mnogo preduboki i ispod njega imate dosta mjesta za pohranu.
Podgradni sudoperi skriveni od očiju
Ova vrsta sudopera montira se ispod radne ploče te je na prvi pogled gotovo neprimjetan. Kao i nadgradni, i ovi sudoperi dolaze u raznim materijalima i veličinama te ih možete prilagoditi svojim preferencijama.
Prednosti ovog sudopera su jednostavnije čišćenje radne ploče, ali i sudopera. Osim toga, ovakvom montažom nema nepotrebnih rubova i spojeva u koje se skuplja hrana, pa možete zaboraviti ribanje četkicama ili čačkalicama. Još jedna dobra strana ovakvog sudopera je ta što dobivate više prostora na radnoj ploči jer ovi sudoperi uglavnom nemaju ocjeđivač. Čiste i moderne linije ovakvog sudopera daju kuhinji dodatnu dozu elegancije i ljepote koja je jednostavna za održavanje.
Klasika je uvijek u modi
Postoji još jedna vrsta sudopera – farmhouse sudoperi, odnosno sudoperi koji s prednje strane imaju vidljivu frontu. Riječ je o sudoperima koji su bili karakteristični za seoske kuhinje, ali se sve češće koriste i u uređenju modernih stanova. Kod ovih sudopera, glavno je obilježje prednja izbočena fronta koja je vidljiva i nije integrirana u sudoper. Prednost ovog sudopera je u tome što ima veliko korito u kojega može stati velika količina posuđa. Ove vrste sudopera često dolaze bez pregrada u koritu, što ga čini još prostranijim. Kao što smo rekli, ovi sudoperi imaju rustikalni izgled što ih čini dobrim izborom ako vaša kuhinja ima tradicionalni ili ruralni stil.
Kao što vidite, zaista je mnogo vrsta različitih sudopera i pri kupovini odaberite onaj koji će se najbolje uklopiti u Vaš stil života.