Ups! Začepio mi se sudoper! Što da radim?

Ups! Začepio mi se sudoper! Što da radim?
Htjeli mi to priznati ili ne, što zbog žurbe, što zbog praktičnih razloga, a većinom zbog nemara, stvari koje ne bi trebale završiti u odvodu naših sudopera, redovito tamo završe! Pranje suđa, kuhanje i ispijanje tako nam drage kave, jedni su od glavnih uzročnika začepljenja sudopera. Nažalost, u našim je kućanstvima svijest o ugradnji drobilice kuhinjskog otpada jako niska, ali jedan takav uređaj, ne samo da bi vam olakšao život, ubrzao proces kuhanja, čuvao vas od bakterija, već bi čuvao i vaše vodene instalacije od začepljenja.
 
Ovakvim nezgodama sklonija su kućanstva u zgradama gdje se više stanova nalazi na istoj vertikali. Ako samo jedan sudoper u nizu „zašteka“, problem se odnosi na sve stanove, stoga ne bi bilo loše da ponekad sa svojim susjedima popričate o lošim navikama u kuhinji i kako se s njima boriti. Odvodi su jedan od najkritičnijih dijelova vodovodnog sustava jer su to zatvoreni sustavi koji se nalaze ispod poda ili u zidovima, pa popravak istih iziskuje i velike financijske izdatke. Vratit ćemo se malo na uzročnike začepljenja, prvenstveno talog od kave koji se nalazi na prvom mjestu ove za sudopere opasne liste. Taj je talog pun masnoća i zbog toga se lako lijepi za cijevi i zidove kanalizacije, baš kao što se kolesterol lijepi naš krvožilni sustav. Ako se takav talog duži period baca kroz sudoper dolazi do njegovog začepljenja i vraćanja otpadnih voda u stan. Isto se odnosi na nakupine ulja, kose, sapuna, tekstila i nečistoća.
 
Vodoinstalateri tvrde kako je začepljenje kuhinjske vertikale teže i prljavije od fekalne. Stoga dobro razmislite prije nego ostatke hrane, kave ili anorganski otpad bacite u sudoper. Sva ta prljava voda i otpad može završiti u vašem stanu, pokvariti vam instalacije, poplaviti podove ili uništiti i onaj stan ispod vas. Svu tu štetu platit ćete upravo vi! Možda dok čitate ovaj tekst odmahujete rukom i mislite kako vi takve probleme začepljenja rješavate sami, običnim sajlom ili dobrom starom gumom za odčepljivanje odvoda. Moramo vas razočarati jer ste time svoj odvod trenutno olakšali, a problem gurnuli dublje kroz cijev nekom drugom.
 
No, postoje slučajevi u kojima te dobre stare metode na funkcioniraju, pa ste prisiljeni zvati stručnu pomoć. Izgleda kako je došlo do predvertikalnih začepljenja u koljenima i zavojima kanalizacije i to većinom onih starijih kanalizacija napravljenih od olova ili gusa (legure željeza). Tada je jedino rješenje zamjena cijevi koja uključuje i rušenje nekog dijela zida. Postoji nekoliko znakova koji mogu alarmirati potencijalno začepljenje, primjerice ako voda usporeno odlazi iz sudopera, kade ili wc-a ili se vraća, odnosno izlazi iz odvoda. Znak mogu biti i mjehurići koji izlaze iz sudopera ili kade klokotanje koje se čuje iz slivnika ili wc-a. Najgori znak je poplava u stanu. No, kako bi zaštitili svoj kućni budžet od neplaniranih troškova za sanaciju vodovodnih cijevi, počnite paziti što sve bacate u odvode.
 
Tu je i jeftin preventivni trik kojega trebate ponavljati jednom tjednom i tako štititi svoje odvode. Sve što vam treba za njega je vruća voda i deterdžent.  Prvo zatvorite odvod sudopera i napunite ga vrelom vodom, potom ga otvorite i pustite vrelu vodu. Ponovite to još jednom. Zatim polako u vrelu vodu ulijte trećinu litre deterdženta ali se trudite da ne zapjeni, pa otvorite odvod i sačekajte da voda oteče. Nakon nekoliko minuta opet zatvorite odvod vode i napunite sudoperu vrućom vodom i pustite je da ode u odvod. Ovim ćete trikom otjerati sve masnoće iz vaših cijevi. Zapamtite još nešto, otpad koji bacate u vaše odvode neće samo uništiti vaše instalacije, nego i jedinu planetu koju imamo i koju zajedničkim snagama moramo očuvati za buduće naraštaje!