Upomoć! Iz stana iznad curi voda u moj stan!

Upomoć! Iz stana iznad curi voda u moj stan!
Ne postoji vodoinstalater koji u svojoj karijeri nije primio barem jedan ovakav SOS poziv. Razlozi zbog kojih se događaju ovakve vodene nepogode su različiti, ali posljedice mogu izazvati ogromnu materijalnu štetu, a ponekad biti i kobne. Stoga, ako primijetite curenje vode sa stropa u bilo kojem dijelu stana, odmah reagirajte. Za početak morate obavijestiti susjede iznad vas i udobrovoljiti ih da pristanu na vodoinstalaterski pregled svojega stana. Kada spominjemo dobru volju mislimo na stavku troškova, točnije, tko ih snosi. Ako živite u zgradi, svi etažni vlasnici slobodno raspolažu vlasništvom svog stana, ali su ujedno suvlasnici svih zajedničkih dijelova zgrade i zemljišta u određenom suvlasničkom omjeru.
 
Stoga je za početak potrebno odrediti u kojem se dijelu zgrade desio kvar. Ako je šteta nastala zbog oštećenja zajedničke dovodne ili odvodne instalacije, za nju su odgovorni svi suvlasnici, a trošak popravka plaća se iz zajedničke pričuve, a ako nije odgovornost za nadoknadu materijalne štete je na vlasniku stana koju ju je prouzročio. Kako bi se u startu osigurali od nepotrebnog gubitka živaca i potencijalnih narušavanja dobrosusjedskih odnosa, prepustite stručnom majstoru, pa čak i sudskom vještaku da utvrdi uzrok. Ovaj potonji će osim uzroka utvrditi i kolika je šteta, kao i vrijednost sanacije kvara. Pa krenimo s primjerima iz prakse. Nakon primijećenih vlažnih fleka na stropovima kupaonice i dnevne sobe nekoliko dana nakon toga počelo je i kapanje vode s istih mjesta. Kapanje se ubrzo pretvorilo u curenje koje je polako uništavalo parkete i uređaje u stanu, pa je došlo vrijeme za intervenciju. U stanu iznad sve se činilo normalno dok nije učinjena analiza. Naime, stan iznad je nedavno renoviran i proširena je kupaonica pa pri tom premješten slivnik čija je odvodna cijev napukla. Takva cijev može izazvati poplavu u stanu ispod jer kroz njega prolazi veli količina vode iz umivaonika, kade, tuša ili bidea.
 
U prilog većem curenju vode išla je i loše postavljena hidroizolacija kupaonice, pa se voda svakodnevno nakupljala u podu kupaonice, da bi naposljetku probila u stan ispod. Problem je riješen razbijanjem pločica iznad odvodne cijevi slivnika kupatila koja se potom zamijenila. Troškove poplave podmirili su stanari iz stana iznad, a oni su mogli biti i katastrofalni da je voda došla u doticaj s nekim od električnih uređaja i izazvala požar! Curenje vode u stanu može se dogoditi i iz kanalizacijske mreže zbog puknuća cijevi ili začepljenja, ali isto tako i zbog neispravnog uređaja za pranje rublja ili posuđa ili nepravilne uporabe uređaja. Najneoprezniji uzrok, ali i onaj s najtežim posljedicama dogodi se kada stanari zaborave zatvoriti slavinu i odu iz stana, jer izaziva poplavu svih stanova u zgradi. Čest je slučaj ugradbe neodgovarajućih cijevi, tj. onih koje ne odgovaraju propisanim standardima. Primjerice ako vam se nakuplja voda ispod kada znači da je problem u dovodu vode. Kako bi mu se pristupilo nužno je razbiti nekoliko pločica, zatvoriti dovod vode u stan, pa ispitati u kakvom je stanju cijev. Ako cijev nije porozna i u dobrom je stanju nije je potrebno mijenjati u cijelosti već samo odrezati onaj napukli dio i zamijeniti ga novim.  
 
Nemojte strahovati ako vaša cijev nije zamijenjena u cijelosti jer takav spoj, tzv. bypass više neće propustiti vodu! Poanta cijele priče je brza reakcija i poziv stručne osobe čim ugledate prve znakove vlage na mjestima u stanu na kojima ih ne bi trebalo biti. Ako se oni pojave na stropovima, krivca u pravilu potražite u stanu iznad i zajedno riješite problem koji može uništiti imovinu svima!