Što je to perlator i zašto nam čini život ljepšim?
Evo jednog novog pojma iz enigmatike i kvizova znanja. Perlator. Stvar koju svakodnevno koristimo u kuhinji i kupaonici, ali nikada ne bismo pogodili da se tako zove. Odgovor na milijunsko pitanje kako nazivamo raspršivač vode koji se nalazi na svakoj modernoj slavini u kućanstvu je perlator. Taj mali dodatak na izlaznom dijelu vaše slavine veliki je korak ka uštedi i ugodnijem korištenju vode. Uz njega običan mlaz više nije tako običan, već će mek i ugodan.
Zašto je tako? U njemu se odvija miješanje zraka i vode, pa mlaz zbog prisutnih mjehurića zraka postaje mekši. No, glavna uloga perlatora je filtracija. On je odgovoran da vodu koja protječe kroz slavinu pročišćava pomoću niza filtera, točnije sita koje je ugrađeno u njega. On je i energetski efikasan dodatak koji uštedu vode postiže na način da ubacivanjem zraka u mlaz vode koja protječe kroz slavinu, smanjuje količinu vode koja je nadomještena zrakom.
Time dobivamo smanjeni protok vode uz postojani volumen mlaza. Objasnit ćemo to brojkama. Prosječna slavina bez perlatora ima protok oko 20 litara vode u minuti. Postavljanjem perlatora taj se protok smanjuje skoro na pola, ali u prosjeku na 12 litara. Pojedini perlatori štede i više jer istodobno mogu smanjiti protok vode na 6-8 litara, ne smanjujući volumen i kvalitetu mlaza. Sam „uređaj“ je jako jednostavne konstrukcije. Sastoji se od kućišta i nekoliko filtera koje je s vremena na vrijeme zbog nakupljanja vode potrebno i očistitI. Za takvu „akciju“ vam ne treba pomoć majstora, a cijela se filozofija sastoji od toga da skinete perlator i očistite filtere unutar kućišta.
U slučajevima čestog prekida vodoopskrbe i filtere je potrebno češće čistiti. Dakle, odvrnite perlator kliještima, a potom rukom, pa ga rastavite tako da odvojite kućište od filtera. Tako rastavljene dijelove potopite u neko kupovno sredstvo za odstranjivanje kamenca ili limunsku kiselinu i ocat koje imate kod kuće. Nakon 20-ak minuta kamenac bi trebao nestati sa „sita“, a vi bezbrižno ostale dijelove, vratiti filtere u kućište, vratiti brtvu i zavrnuti perlator natrag na slavinu. Još jedna pozitivna stvar vezana za perlator je i njegova cijena, koja je svima prihvatljiva. Ovo maleno ulaganje će vam se itekako isplatiti i nakon prvog računa za vodu ćete kupiti i sličan nastavak za vaš tuš.
Ako ste pak u kuhinji većinu svog vremena vrlo brzo ćete „prerasti“ ovaj klasični perlator i zamijeniti ga, nešto skupljim, ali još uvijek cjenovno prihvatljivim, pokretnim raspršivačem s nastavkom koji će vam postati desna ruka u kućanskim poslovima. Iz iste kategorije proizvoda bez kojih će vam život postati nezamisliv je i perlator mlaznica, odnosno međunastavak za crijevo pomoću kojeg se reducira i ograničava količina mlaza vode. Kod ugradnje ovog nastavka treba pripaziti da bude pravilno postavljen kako ne bi došlo do kontra efekta i mlaza koji se pretvara iritantno kapanje.
Postoji i okretni raspršivač koji u odnosu na običan nastavak ima dodatni tuš nastavak koji mu omogućava još veću uštedu i jači mlaz. Postoje plastični i metalni perlatori, pa i LED perlatori koji mijenjaju boju ovisno o temperaturi vode. Mi vam garantiramo da s nijednim nećete pogriješiti, jer taj naoko maleni i beznačajni nastavak godišnje uštedi oko 9300 litara vode po osobi na na jednom umivaoniku. Čuvajte svoj planet, zdravlje i budžet! Kupite ovaj magični nastavak za slavinu!