Štedi vodu, čuvaj Zemlju!

Štedi vodu, čuvaj Zemlju!
Ususret Danu planeta zemlje, koji se svakog 22. travnja obilježava u 150 zemalja diljem svijeta, važno je, između ostalog, naglasiti i problem odnosa prema vodama. Svjesni smo kako svjetska populacija ubrzano raste dok je pitke i čiste vode sve manje. Apokaliptične slike svijeta kakve gledamo u filmovima ubrzo bi mogle postati stvarni scenarij. Dakle, pitku vodu ne samo da treba održavati čistom, već i štedjeti. Te malene uštede svakog od nas mogu biti od velike važnosti za cijelo čovječanstvo. To nije nikakva floskula već činjenica koja „drži vodu“, pa poslušajte nekoliko vodoinstalaterskih savjeta koji će vam pomoći u štednji ovog za život važnog pića.
 

Nabavite novi WC

 
Naši su toaleti jedni od ključnih krivaca za preveliku potrošnju vode posebice ako je riječ o brojnom domaćinstvu ili stambenoj jedinici starijoj od 10 godina. Stariji zahodi, koji se još uvijek često koriste, potroše oko 24 litre vode na dan, neki troše do 9 litara po ispiranju, dok svaki građanin na higijenu i svakodnevne radnje koje uključuju vodu potroši između 200 do 300 litara pitke vode. Ako je pak vodokotlić neispravan i stalno zanemarujete po vama maleno curenje vode iz njega, morate znati kako je tu riječ o otprilike 4 l vode koje iscuri za sat vremena, i 88 litara koje iscure dnevno. Ako ne vjerujete našim brojkama usporedite račune za vodu iz perioda ispravnog i neispravnog vodokotlića. Investicija u novi wc dugoročno se jako isplati. Ispravnost vodokotlića provjeravajte po potrebi tako što ćete u njega staviti topljivu boju. Ako primijetite tragove boje u wc školjci, znači da vodokotlić pušta vodu. Moderni vodokotlići napravljeni su tako da se isti učinak može postići i s dvostruko manjom količinom vode. Primjerice, toaleti s niskim protokom troše najviše 1,6 litara vode po ispiranju. Postoje i oni s dvostrukim ispiranjem, odnosno potrošnjom od 1 l.  Instaliranjem vodokotlića koji ima samo litru manje zapremnine od postojećeg godišnje bi uštedjeli količinu vode koja se nalazi u manjem jezeru.
 

Ugradite perlator na slavine

 
Sve nove slavine imaju perlatore koji ograničavaju potrošnju vode, dok mnoge stare slavine i glave tuša to nemaju. Zamjena slavina i tuševa uštedjet će vam na tisuće kuna, ali i litara vode. Smanjenje protoka vode, odnosno njene potrošnje, ostvareno je na principu miješanja vode iz slavine i zraka. Ova jeftina rješenja dolaze s nekoliko funkcija: start/stop funkcijom, vremenskom funkcijom, regulacijom protoka i sl. Njime se smanjuje protok vode na slavini, kako hladne tako i tople čime se štedi i struja. Maksimalni protok vode na slavini bez perlatora je 20 litara u minuti. Sa standardnim perlatorom protok je između 10-13 litara u minuti. Održavajte ispravnost svojih slavina jer svaka neispravna slavina godišnje ošteti vodene zalihe na zemlji za oko 6.200 litara. Baš kao i kod vodokotlića, postoje i tuševi s malim protokom vode koji će uvelike smanjiti potrošnju.
 

Sakupljajte kišnicu

 
Ako ste u prilici da možete izgraditi bunar u koji ćete sakupljati kišnicu, vaš će kućni budžet, a i naš planet, biti jako sretni zbog toga. Iako to nije voda najsigurnija voda za piće, za higijenu i kućanske poslove nema nikakvog straha od korištenja. Dapače, toplo je preporučujemo! Štednja vode može produžiti „život „septičke jame smanjujući zasićenost tla. To će smanjiti i onečišćenje tla koje se događa uslijed istjecanja. 
 

Budite racionalni

 
Održavanje osobne higijene i svakodnevno tuširanje navike su koje želimo da zadržite, ali dok ih obavljate budite racionalni. Primjerice svaka minuta tuširanja odnosi 20 do 40 deset litara vode. Perete li posuđe ručno, trošite i do 80% više vode nego perilica posuđa. Uključujte perilicu za rublje samo kad je puna. Redovito provjeravajte vanjske i kućne instalacije. Nadamo se da ćete poslušati barem neke od naših savjeta i krenuti s uštedom vode kako biste sačuvali ovaj planet za buduće naraštaje.