Srežite problem u korijenu

Srežite problem u korijenu
Svi se mi, posebice ako živimo u kućama, želimo okružiti zelenilom. Osim što ambijentu daje posebnu čar i ljepotu, umiruje um, daje svježinu, privatnost i prirodan hlad, može biti i jako nezgodno za samu nekretninu. Naime, ako se drvo zasadi na pogrešnom mjestu može uzrokovati veliku štetu vašem vodovodnom sustavu. Udio vode u drvetu je veći od 50% pa ne čudi tolika ovisnost o njoj.
 
Tijekom godina, stabla u našem dvorištu rastu i dok krošnje izgledaju sve raskošnije i ljepše, pod zemljom, daleko od naših pogleda, raste i korijenje. Visina stabla ne mora nužno utjecati na veličinu krojenja jer i niže ukrasno grmlje može napraviti štetu. Korijenje koje nije pod našom kontrolom, šireći se, ulazi u kućni vodovodni sustav, a nerijetko uzrokuje i pukotine u kućnim temeljima. No, to ne znači da panično trebate počupati sva stabla oko kuće i živjeti na asfaltu.
 
Naprotiv, pametnim planiranjem okoliša vašeg doma možete bezbrižno uživati u blagodatima vlastite zelene oaze i biti sigurni da vas zeleni ljubimci neće ugroziti. Vaše biljke i cijevi mogu živjeti u savršenoj simbiozi samo ako svakog od njih stavite na pravo mjesto. Ako gradite kuću iz temelja ili želite zasaditi nešto ispred kuće, jako je važno poznavati kanalizacijski sustav i cijevi u dvorištu. Ako i niste sigurni gdje se nalaze, potražite pomoć komunalne službe. Izmjerite i parcelu na kojoj planirate saditi, posebice udaljenost biljke od kuće kako biste bili sigurni da ima dovoljno prostora da korijenski sustav ne ometa podzemne cijevi ili temelj.
 
Korijenje stabala ima veliku potrebu za vodom pa ih treba posaditi barem 20-ak metara od vodovoda i kanalizacijskih vodova. Ako biljkama manjka vode i hranjivih tvari u tlu one će same pronaći put do njih, makar to značilo da se infiltriraju u kanalizaciju i vodovode kako bi ga pronašli. Stoga, s vremena na vrijeme trebate provjeriti u kakvom su stanju vaše cijevi.  Starije betonske ili glinene cijevi sklonije su riziku. Ako korijen „nanjuši“ vlagu brzo će se okrenuti prema slomljenoj cijevi i dodatno vam zakomplicirati život. Pametno bi bilo postaviti zaštitu oko cijevi, svojevrsne umjetne barijere koje će ih zaštiti. One mogu biti metalne ili drvene i potrebno ih je zakopati na 20-ak centimetara od cijevi. Ako već u svom vrtu imate pravu malu džunglu i sumnjate da se neko od tih stabala otelo kontroli obratite pažnju na znakove poput vode koja se podiže dok ispirete WC školjku. Postoje jednostavne video metode kroz vaše cijevi koje brzo mogu otkloniti problem. Prije nego kupite sadnice, svakako se posavjetujte s djelatnicima vrtnog centra ili botaničarem koji će vam reći nešto više o naravi te biljke. Postoje biljke čiji je korijenski sustav agresivan ili imaju veću potrebu za vodom. Kako bi si uštedjeli i živce i novac nemojte ih kupovati. Na listi korjenaša najvećih neprijatelja vodovodnih sustava visoko su stabla javora, brijesta, oraha, smokve, topole i vrbe.  
 
Takve vrste korijenjem oštećuju kanalizacijske cijevi na način da prodiru u unutrašnjost cijevi i začepljuju ih, rastu prema cijevima ili ih izvana obrastaju. Kako biste izbjegli dodatne troškove i sanaciju vodovodnih cijevi vodite redovitu brigu o svom travnjaku, košenjem i održavanjem visine trave i oblika travnjaka. Sve ono što otkosom uklonite s njega bacite kako ne bi dok truli začepilo vaše odvode ili putem kišnice završilo u njima. I grmlje i živica imaju „žedno“ korijenje koje će na svaki način pokušati pronaći put do vode, pa sezonskim obrezivanjem održavajte lišće i cvjetove zdravima. S nižim listopadnim stablima ne biste trebali imati problema, kao ni s japanskom trešnjom, magnolijom, hartijom, ukrasnim borovima ili mediteranskom palmom. Ukratko, prije nego se odlučite za zelene intervencije u dvorištu pitajte stručnjake što misle o vašoj ideji jer tko pita taj čuva svoje cijevi!