Savjeti za sigurno pranje suđa i higijenu sudopera

Savjeti za sigurno pranje suđa i higijenu sudopera
Koliko god se trudili održavati našu kuhinju i sudoper čistima, iz njih vrebaju razne opasnosti.
 
Može vam zvučati pretjerano, ali najnovija istraživanja američkog National Science Fundation donose zabrinjavajuće rezultate o količini bakterija na naoko čistim radnim kuhinjskim površinama koje nadmašuju one u kupaonici.
 
Problem nije samo u spužvi za pranje suđa i krpama. Većina problema nastaje zbog pogrešnog doziranja i korištenja sredstava za čišćenje i deterdženta za pranje suđa. Naime, svi mi u nadi da naša kuhinja izgleda što čišće pretjerujemo s količinom sredstava za pranje. Ona će svakako odstraniti prljavštinu s našeg suđa i sudopera, ali zbog izbjeljivača, triklosana ili drugih jakih antiseptika u njima, nastaju bakterije otporne na antibiotike.
 
Stoga, za početak ne pretjerujte s količinom tekućine za pranje suđa jer osim što će ostaviti mutne tragove na vašim čašama i priboru za jelo, završit će i u vašim ustima. Čitajte deklaraciju na proizvodima, te izbjegavajte one s velikom količinom boraksa koji remeti hormonalnu ravnotežu u tijelu i 1.4 dioksan za koji može biti kancerogen. Opasniji je od pesticida i velika je prijetnja za izvorske vode.
 
Na deklaracijama se skriva i pod imenima myreth, oleth, laureth i ceteareth. Fosfati su zabranjeni u zemljama članicama EU jer uzrokuju  nuspojave u obliku proljeva, mučnine i iritacija na koži. Stručnjaci savjetuju kako bi suđe trebali prati u rukavicama i tako zaštiti kožu od isušivanja i pucanja. Postoji još čitav niz kemikalija koje izazivaju iritaciju kože i očiju, alergiju, rane, dišne probleme, a u  najgorim slučajevima i gubitak vida.
 
Stoga ćemo vam dati recept za sredstvo za čišćenje koje možete koristiti bez rizika ugrožavanja vlastitog zdravlja. Njegova primjena je univerzalna pa ga osim za pranje suđa možete koristiti i za održavanje kuhinjskih elemenata, sudopera, pločica i kupaonice. Sve što vam je potrebno je malo dobre volje i ovi sastojci:
 
- 50-60 g dječjeg sapuna
- 150 ml vruće vode
- 2 jušne žlice sode bikarbone
- mikser ili blender
- nekoliko kapi eteričnog ulja s mirisom po želji
 
Ovo univerzalno sredstvo možete napraviti brzo i jednostavno tako da u vrućoj vodi otopite naribani sapun nekoliko minuta mutite mikserom ili blenderom dok smjesa ne postane pjenasta i sapun se u potpunosti ne rastopi. U smjesu dodate sodu bikarbonu i dobro promiješate. Nekoliko kapi eteričnog ulja i dobili ste pastu koja će odlično odstraniti tvrdokorne mrlje i masnoću, a vašem posuđu i sudoperu vratiti stari sjaj.
 
Druga opasnost za vaše zdravlje vreba iz spužvice za pranje suđa koja je idealno stanište brojnih bakterija, a posebno opasne escherichije coli i salmonele. Kako bi doskočili tom problemu spužvicu treba dobro ispirati u vreloj vodi, često mijenjati ili potpuno zamijeniti kuhinjskom krpom od prirodnih vlakana koju u svakom trenutku možete oprati na visokoj temperaturi i sušiti. Sušenje u sušilici ili na jakom suncu dodatno će uništiti sve bakterije na njoj. No, ako ne vodite brigu o svom sudoperu trud oko higijene vaše spužvice je uzaludan.
 
Sudoper se svakodnevno treba dezinficirati octom ili sodom bikarbonom.  Ako više preferirate pranje suđa u perilici ni tamo niste pošteđeni bakterija. Pranje u perilici je svakako ekonomičnije jer dok se kod ručnog pranja u prosjeku potroši oko 100 l vode, u perilici se najviše potroši 12 litara. Kako bi dodatno uštedjeli nemojte je pretrpavati suđem i ne palite program pretpranja kako bi uštedjeli na računima za vodu i struju. Suđe treba prostora da bi voda slobodno cirkulirala. Vodite računa o tome koji se materijali smiju prati u perilici, a koji ne. Drveni kuhinjski pribor, posuđe od teflona i bakra nikako ne smije završiti u perilici, kao ni noževi.
 
Prljave tave i lonce također je bolje prati ručno jer visoka temperatura i sušenje mogu oštetiti zaštitni premaz.  Ako se iz vaše perilice za pranje suđa šire neugodni mirisi vrijeme je za njenu dezinfekciju. Bakterije su se zbog vrućine i vlage razmnožile i u njoj, pa je vrijeme da u perilicu dodate malo octa i sode bikarbone, očistite filter i upalite je da pere na prazno! Kada ste završili s ručnim ili „mašinskim“ pranjem suđa najvažnije je da se suđe u potpunosti osuši. Vlaga je veliki neprijatelj vaših kuhinjskih površina i zdravlja! Čistoća vašeg sudopera i suđa, polovica je vašeg zdravlja stoga vodite računa o dnevnoj higijeni vaše kuhinje!