Savjeti za borbu s tvrdom vodom
Svatko od nas se već susreo s negativnim posljedicama tvrde vode, bilo da se radi o površinama u kućanstvu, odjeći ili zdravlju, iako takva voda ne predstavlja zdravstveni rizik. Tvrda voda predstavlja veliki problem u održavanju čistoće i funkcionalnosti kućanstava, pa ćemo malim savjetima pokušati doskočiti tom svakodnevnom problemu. Vodu smatramo tvrdom ako ima visok udio otopljenih minerala, primjerice magnezija i kalcija koji preko tla i stijena kroz naše slavine dolaze iz podzemni voda.
U europskim se zemljama tvrdoća vode mjeri u miligramima po litri. Nisu sve vode jednako tvrde, pa tako neka mjesta u Hrvatskoj imaju manje ili više sreće s ovim problemom. Vrlo lako ćete primijetiti kakva je voda u vašem kućanstvu ako na materijalima poput pločica, stakla, porculana, emajla ili nehrđajućeg čelika vidite mineralne naslage i mrlje. Ako je voda pak bogata željezom bit će prisutne i crvene naslage, dok kisela voda ostavlja plave i zelene mrlje na vodovodnim instalacijama. Svi ti znakovi ukazuju na to da su vaše cijevi manje učinkovite, kao i sapun i deterdženti koji koristite za pranje. Odjeća oprana u takvoj vodi često izgleda prljavo, a vlakna su joj oštećena.
Tvrda voda skraćuje „život odjeće“ za 40 %. Osim odjeće zbog ovog problema pati i vaša osobna higijena jer mineralne naslage začepljuju otvor u vašoj tuš glavi i time smanjuju pritisak vode. Time gubite dragocjeno vrijeme uz mogućnost nedovoljnog ispiranja šampona sa sebe. Vaša će kosa izgledati beživotno i biti bez mekoće, a koža zbog neisprane sapunice može biti nadražena. A kada nakon tuširanja krenete čistiti svoju kadu dobro ćete se namučiti da je usjajite. Naime, nakupljeni minerali često uzrokuju kemijske reakcije koje utječu na učinkovitost sredstava za čišćenje.
Tko bi rekao da voda može izazvati tolike probleme, ali nažalost, našoj listi nije kraj. Nakon što vam je oštetila odjeću, upropastila užitak tuširanja, obezvrijedila većinu vaših sredstava za čišćenje, možda vam je i oštetila staklene stijenke tuša i to trajno! Kemijska promjena koja se događa na mineralnim naslagama, uzrokovana doticajem s deterdžentima i sl. može trajno oštetiti materijal i urezati se u staklo. Dakle, ako vaša stijenka i nakon čišćenja ne izgleda dobro, smirite se, nije do vas.
Tvrda voda vas itekako može baciti u trošak, pogotovo ako dođe do većih oštećenja vodovodnih instalacija. Minerali se nakupljaju oko odvoda, slavina, različitih spojeva, te ih oštećuju što može iziskivati i promjenu većine vodenih instalacija i gumica. O kućanskim aparatima kojima je voda neophodna za rad, ne trebamo ni govoriti. Vaše perilice, aparati za kavu i ostala bijela tehnika, mogu imati jako kratak rok trajanja zbog oštećenja ventila i brtvi. Magnezij i kalcij uvelike mogu smanjiti protok vode kroz cijevi, posebno one napravljene od nehrđajućeg čelika. PVC i bakrene cijevi nisu toliko podložne stvaranju kamenca.
Ako primijetite da je tlak dotoka vode niži, preventivno provjerite što se događa kako biste izbjegli veću štetu i potpunu blokadu protoka. Kamenac će vas dodatno udariti po džepu ako se nakupi u vašem grijaču vode jer će mu trebati duže vremena i energije da zagrije vodu, pa će i vaš račun za struju biti veći, a potraga za novim bojlerom ranija od očekivane. Sada kada smo naveli neke probleme, ponudit ćemo vam jednostavna rješenja za uklanjanje mineralnih naslaga i mrlja od tvrde vode.
Osim hrpe kemijskih proizvoda, tu su i jeftini trikovi iz kućne radinosti poput octa, limuna, limete, sode bikarbone i bijelog vina, koje za razliku od kemikalija možete koristiti bez rukavica i slobodno udisati. Kromiranu slavinu ćete primjerice očistiti tako da krpu natopljenu octom omotate oko slavine i tako ostavite sat vremena. Nakon što tretirano područje isperete vodom i osušite, uživajte u sjaju. Slično je i s glavom tuša kojoj je potrebno cjelonoćno namakanje u octu i čišćenje starom četkicom za zube.
Staklene stijenke tuša slobodno operite octom ili bijelim vinom. Ocat je neizostavan i u održavanju perilice rublja i posuđa. Kada dodate ocat u perilicu rublja, obavezno uključite program pranja toplom vodom. Ako se pak odlučite za kemijske preparate, svakako pazite da ne dođu u kontakt s kožom, slijedite uputstva i uključite ventilaciju. No, kako biste se poštedjeli čišćenja i produžili vijek trajanja svojim aparatima i vodovodnim instalacijama, pokušajte spriječiti nastanak mrlja i naslaga.
Za početak ne dopustite da se voda zadržava i suši na površinama, dok staklene stijenke tuša održavajte suhima uz pomoć gumenog nastavka kojim perete staklo svog automobila. Ako pak želite mirno spavati, bez krpe i octa pored glave, instalirajte omekšivač vode koji uklanja minerale prije nego dospiju u vaš vodovodni sustav!