Razlike i opasnosti kuhinjskog i kupaonskog bojlera

Razlike i opasnosti kuhinjskog i kupaonskog bojlera
Nijedan kućni uređaj, ni aparat ne može trajati vječno, ali uz pravilno održavanje možete produljiti njegov životni vijek i naravno, uštedjeti na kućnom budžetu.  Bojler je zasigurno na vrhu kućanskih aparata bez kojih ne možemo zamisliti život, bez obzira je li riječ o malenom kuhinjskom bojleru iznad sudopera ili onom u kupatilo. Neodržavan i neispravan bojler može imati i tragične posljedice, stoga je jako važno da mu posvetite veliku pažnju.
 
Svaka kuhinja treba imati toplu vodu. Prije su se mali kuhinjski bojleri ugrađivali u viseći kuhinjski element ili na zid iznad slavine, dok je posljednjih godina sve češća ugradnja ispod sudopera. Njihov dizajn je sve suvremeniji, a dimenzije odgovaraju mjerama standardnih kuhinjskih elemenata pa se lako smještaju u njih i idealno se uklapaju u svaki interijer. Zapremina im je uglavnom 5 ili 10 litara. Izrađeni su od plastike s polipropilenskim i čeličnim kotlom, pri čemu upotrijebljeni materijali osiguravaju bakteriološku ispravnost vode koja se može koristiti za pripremu hrane i konzumaciju, nisu pod pritiskom i kotao radi na 0 bara, pa eksplozija bojlera nije moguća. Kada pustimo vruću vodu na slavini, mi ustvari otvorimo ventil koji je zadržavao vodu iz gradske mreže. Kako hladna voda ulazi u korito bojlera, pri dnu, ona potiskuje vruću vodu s vrha. Kada zavrnemo slavinu, praktično odvojimo vodu u bojleru od pritiska vode gradske mreže. Na ovaj način, pritisak vode u bojleru nikada neće dovoljno porasti da se ošteti njegovo metalno korito.
 
Najčešći kvarovi koji su vezani za kuhinjski bojlera odnose se na grijač, termostat i kamenac. Ako primijetite da je voda prevruća ili hladna u potrebno je zamijeniti. Kupaonski bojler, koji je konstruiran kao potisni, puno je opasniji, pa je potrebno osvijestiti važnost održavanja ovih aparata. Prvi preventivni korak je svakako kupovina kvalitetnog bojlera s minimalnom garancijom od tri godine. Za tako neophodan kućanski aparat koji je svakodnevno u pogonu, ne treba štedjeti. Generalno su svi bojleri slični, ali ipak svaki bojler dolazi s određenim uputstvom. Prije svega treba ga pravilno postaviti i to prepustiti stručnoj osobi: električaru i vodoinstalateru. Petljanje u stvari koje miješaju struju i vodu, ne shvaćajte olako jer one ne ulaze u „uradi sam“ kategoriju.  
 
Redovito čišćenje bojlera podrazumijeva čišćenje unutarnjeg kamenca koji je uzročnik kvarova. Ono što će vam pokazati da ga unutar bojlera ima dosta je njegova nemogućnost da ugrije vodu kako treba. Zbog tog će ograničenja trošiti i više struje, kao i oštetiti grijače bez kojih ne može raditi. Promjenom vlastitih navika možete štedjeti. Dakle, isključujte bojler prilikom kupanja, tuširanja i kada se napuni. Provjereni recept je praćenje cijene električne energije, pa većina domaćinstava bojler pali noću kada je obračunska tarifa manja, a preko dana ga drži isključenim. S druge strane postoje i ona kućanstva koja bojler drže upaljenim cijeli dan. Savjetujemo da ga povremeno isključite jer bojler, kada ugrije vodu, prestaje s radom.  Ako bojler ne radi kao i inače, ako primijetite da ne uspijeva ugrijati vodu ili u najgorem slučaju osjećate peckanje prilikom tuširanja, znači da nešto nije u redu. S takvim se simptomima ne valja igrati, pa odmah pozovite majstora.
 
Najveći problem stvaraju instalacije s lošim uzemljenjem. Konkretno,  kada pregori grijač u bojleru, odnosno, kada se istopi sve okolo, unutra ostaje žica koja grije vodu. Tada je bojler pod naponom, a sklopka ne može „iskočiti“.  Kada sklopka ne odradi svoj dio posla, jedini vodič struje je čovjek ako se u tom trenutku nalazi u kadi.  Struja se kroz vodu prenosi cijelim tijelom i dolazi do strujnog udara. Kupaonski bojler može i eksplodirati! U njemu postoji sigurnosni termostat koji regulira temperaturu u bojleru, kada se voda ugrije, on se gasi. Ako je sigurnosni ventil na bojleru neispravan ne može propustiti paru. Ako je bojler pun pare, dolazi do tlaka i jake eksplozije. Do tragedije može doći i ako nastupi kratak spoj između grijalice i bojlera koji su upaljeni tijekom tuširanja. Ukoliko koristite fen u kupatilu, obavezno isključite kabel iz utičnice nakon upotrebe.