Pripremite cijevi za novi val hladnoće

Pripremite cijevi za novi val hladnoće

Prvi val hladnoće već je pokazao zube, pa ako još niste, požurite zaštititi svoje cijevi. Bez obzira živite li u Dalmaciji ili na sjeveru Hrvatske, vaše su cijevi ugrožene i mogu vrlo lako puknuti. Stoga uštedite i živce i novac i vrijeme i nemojte dopustiti da vam se to dogodi. Za pucanje cijevi zimi postoji jednostavno kemijsko i fizičko objašnjenje, naime, smrznuta voda se širi i time vrši ogroman pritisak na cijevi kojima prolazi. Bez obzira jesu li vaše cijevi plastične ili metalne, pod takvim će pritiskom sigurno puknuti. Cijevi s najvećim rizikom od pucanja su one koje se protežu prema vanjskim zidovima kuće, a dodatno su ugrožene ako je vanjska izolacija zidova loša.  

Cijevi smještene u negrijanim prostorima, kao što su tavani, kuhinjski ormari ili podrumi, također imaju veći rizik od pucanja. Cijevi koje se nalaze vani, kao što su cijevi za crijeva, vodovi za napajanje bazena i linije za prskanje (vrtne vrtuljke), su pod najvećim rizikom od smrzavanja.  Ako interne vodovodne instalacije nisu postavljene na propisanoj dubini i ako u vrtnim slavinama koje su montirane iznad vodomjernog okna nije ispuštena voda šansa zaleđivanja je velika. No, postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste zaštitili svoje cijevi.

Kako biste općenito podigli temperaturu u kući popravite izolaciju, razbijene prozore i vrata, posebice u podrumima i na tavanima, a time ćete uvelike uštedjeti i na grijanju cijelog kućanstva. Ako vam vodovod prolazi kroz garažu za vrijeme hladnoće je držite zatvorenom. Ako imate vanjsku slavinu u vrtu ili dvorištu, za hladnijih dana obavezno iz nje izvadite vanjsko crijevo u kojemu zna zaostati dosta vode i uzrokovati štetu na slavini. Slavine na otvorenim vanjskim površinama sklone su smrzavanju, a puknućem cijevi u zidovima na stotine litara vode mogu završiti u njima i uništiti vam infrastrukturu.  Pronađite glavne ventile, ispustite svu zaostalu vodu u cijevima pa potpuno zatvorite dovod na vanjskim slavinama dok ne prođe val hladnoće, ako imate vikendice koje ne posjećujete za vrijeme zime, zatvorite apsolutno sve ventile. Vodomjerno okno najbolje je zaštititi tako da se uz zidove okna, te ispod poklopca postavi kruti izolacijski materijal, dakle otvorite šahtove i izolirajte ih staklenom vunom, dekom, stiroporom ili slamom. Neki su skloni i dobrim starim narodnim trikovima poput bacanja soli u wc školjku, za što struka tvrdi kako nema nikakvog efekta na vaše cijevi, već samo dovodi do povećanog zagađenja odvodnih voda.

Za vrijeme niskih temperatura preporučljiva je redovita provjera vodomjernog okna koje treba imati zatvoren poklopac, a prvi znak da nešto s vašim cijevima nije u redu, bit će neuobičajeno visok račun za vodu. Ako unatoč svoj zaštiti ipak nastanu štete na kućnim priključcima ili brojčanicima, morate obavijestiti lokalni vodovod, isto učinite ako sumnjate da su vam cijevi smrzle. Nestručno oko ne može odmah prepoznati u čemu je problem jer cijev može biti napuknuta negdje u zidu, pa će takvo oštećenje biti vidljivo tek kada se vodovi otope i voda njima počne teći.

Ako vam je vidljivo smrznuto mjesto, naravno da možete intervenirati sami tako što ćete pokušati otopiti cijev vrućom vodom, grijalicom ili fenom. Slavine, koje se nalaze na kraju smrznutog voda, se moraju otvoriti do kraja, kako bi zamrznuta voda nakon otapanja mogla oteći. Zaštitite vašu imovinu na vrijeme i bezbrižno uživajte u zimskim radostima uz tople radijatore, pune bojlere, sigurne cijevi i septičke jame.