Počela je sezona kuhanja na otvorenom

Počela je sezona kuhanja na otvorenom
Svi oni koji posjeduju vikendice ili žive u kućama, trebaju iskoristiti blagodati okućnica i u njima maksimalno uživati. Ima li ljepše stvari od druženja s najdražima u vlastitom domu na otvorenom? Ljepša vremena tjeraju nas na to da si vanjski životni prostor u kojem ćemo najviše boraviti sljedećih mjeseci uredimo najbolje što možemo. Zar ne bi bilo sjajno imati dobro opremljenu vanjsku kuhinju i u njoj pripremati hranu uz cvrkut ptica, mirise prirode i laki povjetarac?
 
Ako do sada niste razmišljali o uređenju vanjske kuhinje, navest ćemo nekoliko razloga zbog kojih biste trebali. Kuće s vanjskim kuhinjama povećavaju vrijednost kuće i prodaju za gotovo 30%. Ipak, glavni razlog je i zabava i kvalitetno vrijeme koje u njoj možete provesti. Sve generacije mogu uživati na jednom mjestu, u pripremi, jelu, pod vedrim nebom, pa čak i na noćnom roštilju. Vanjske kuhinje proširuju i životni prostor. Dakle, tih nekoliko kvadratnih metara iza vaše kuće koji možda zjapi neiskorišten, može postati vaš novi dnevni boravak! Vanjska kuhinja olakšava i samo kuhanje, jer sada u pripremi može sudjelovati više ljudi, prostor nije skučen i sve je puno praktičnije. Nećete se trebati boriti s neugodnim mirisima, zagrijavanjem prostora, isparavanjem, dimom i sl.
 
No, kako bi uistinu u njoj uživali, vaša vanjska kuhinja mora biti dobro opremljena. Možete li je uopće zamisliti bez sudopera? Da, znamo, sigurno se pitate kako ćete s odvodom i toplom vodom i što će se dogoditi s cijevima zimi? Vodovod za vanjski sudoper je sličan je onom unutarnjem. Ako je vanjska kuhinja uza zid kuće, vodovod se često može provesti kroz vanjski podrumski (nadzemni) zid. Ako ne, onda će vodovod zahtijevati više posla. Ako se taj dio posla odlučite raditi sami, svakako zatražite savjet stručnjaka.  Mnoge vanjske kuhinje ne trebaju vruću vodu, ali bilo bi je sjajno imati, posebice nakon masnih roštilja. Vruća voda vani je malo skuplja izvedba, ali ugradnja malenog protočnog bojlera može biti ulaganje koje će se uistinu isplatiti. Što se zimskih dana tiče, kada su naše cijevi, posebice one vanjske, izložene riziku pucanja i smrzavanja, vodoinstalater koji će projektirati kuhinju sigurno će unutar kuće postaviti ventil kojim lako možete zatvoriti protok vode. Nameće se i pitanje otpadnih voda. cijevi u kućnom vodovodu se uvijek postavljaju pravocrtno, a granaju i savijaju pod pravim kutom. Na mjestima prolaza kroz zidove, cijev mora biti uvijek okomita na zid i ne smije se nastavljati. Ako na taj odvod imate mogućnost priključka vanjskog sudopera onda ga možete koristiti jednako, no najčešće rješenje za vanjsku kuhinju je francuski odvod. Francuski odvod je u osnovi jarak ispunjen šljunkom, ali to će donekle ograničiti upotrebu sudopera, kao i stvoriti rizik da zbog otpada koji vam „pobjegne“ kroz sudoper ne riskirate neugodan miris. Najgora opcija je svakako neimanje odvoda i korištenje plastične kante kojom ćete hvatati vodu ispod i stalno paziti da je redovito pazite.
 
Nakon što ste riješili problem odvoda vrijeme je za odabir sudopera i slavine. Najbolji izbor bi svakako bio nehrđajući čelik jer je najtrajnija i najhigijenskija opcija. Vodite računa da to bude visokokvalitetni barem 304 nehrđajući čelik koji je otporan na koroziju i promjenu oblika, Ostale popularne opcije uključuju čvrste bakrene ili brončane sudopere koji će s vremenom poprimiti patinast i rustikalan izgled. Što se slavine tiče možete odabrati čvrstu jedinicu od nehrđajućeg čelika, ali one su prilično neuobičajene. Najčešće rješenje je čvrsta slavina od mjedi. Izbjegavajte slavine s laganim ili integralnim plastičnim dijelovima i gumenim dijelovima koje UV zračenje i toplina mogu deformirati. Keramički ventili općenito se smatraju najboljim za vanjsku upotrebu. Nisu sve vanjske kuhinje iste. Njihova struktura i podloga razlikuju se kao i materijali od kojih se sastoje, što im omogućuje da izdrže visoke temperature i vremenske uvjete. Konstrukcijske opcije uključuju betonski blok, ciglu, drvo ili nehrđajući čelik, pa razina složenosti tijekom izgradnje također varira i najčešće zahtijeva stručnu instalaciju. Betonski blok ili cigla su dvije najtradicionalnije opcije izgradnje i zahtijevaju čvrstu, ravnu betonsku ploču. Za tu varijantu biti potrebno nekoliko tjedana, ponekad i mjeseci.  Također, čišćenje opeke i kamena od masti i drugih prljavština  gotovo je nemoguće!  Ako se pak odlučite za drveni okvir koji će izgledati sjajno, trebate znati da to zahtijeva podložnu ploču od cementa kako bi se drveni okvir zaštitio od topline i vode. No, priroda vode je takva da će ona svakako prodirati u okvir i ploče, te uzrokovati gubitak boje, mrlje, plijesan i trulež! Vanjske kuhinje izgrađene s metalnim okvirima i konstrukcijom od cementne ploče još su jedna opcija.  
 
Također je nužno osmisliti izgled vanjske kuhinje i prostor za pohranu. Kuhanje na otvorenom zahtijeva samo plin ili ugljen, pa oko toga nemate puno problema. Trebate misliti o radnoj plohi, pultovima ta pripremu i posluživanje, skladištenje začina, namirnica, pribora, kao i mjestima za pohranu otpada. Izrada male kompostane jednostavno je i praktično rješenje za dio otpada. Opremljenost naravno ovisi o budžetu, ali svakako bi bilo dobro imati i vanjski hladnjak za namirnice, rasvjetu, kao i odlično uređen prostor „vanjskog dnevnog boravka“, sjenicu, stol ili natkriveni dio u kojem ćete moći bezbrižno uživati u plodovima svog kuhanja. Budite maštoviti i dozvolite si da stihovi poznatog hita: „Sunce piči mi roštiljamo, cure gule krumpir u hladovini, nedjeljom se mi planirano, utapamo u harmoniji!“ Dobar tek!