Koliko često perete perilicu za suđe?
Pitanje iz naslova možda će nekima biti čudno jer pretpostavljaju kako perilica gotovo svakodnevno pere suđe te se usput i sama opere. Međutim, ovo nije istina.
Itekako je potrebno barem jednom mjesečno oprati našu vrijednu kuhinjsku pomoćnicu bez koje je gotovo i nemoguće zamisliti moderne kuhinje. Mnogi su već zaboravili sate i sate provedene u stajanju uz sudoper i pranju i brisanju prljavog posuđa prije nego li je perilica suđa postala neizostavan kućanski aparat. Sada su perilice za suđe postale „standardna oprema“ svake kuhinje i svakodnevno nam olakšavaju život i štede nam vrijeme.
Međutim, mnogi se pitaju treba li i koliko često prati perilice. Odgovor na ovo pitanje je potvrdan. Bilo bi dobro perilicu za suđe temeljito oprati barem jednom mjesečno.
Zašto je potrebno čistiti perilicu za suđe?
Dakle, tijekom pranja posuđa u perilici je moguće nakupljanje raznih nečistoća, masnoće, kamenca i ostataka hrane. Ovo se najčešće nakuplja na filteru i na mlaznicama, a što u konačnici može dovesti do lošijeg rada perilice, a i poprilično je nehigijenski imati perilicu punu gljivica. Slažete li se?
Dakle, kako je najbolje očistiti perilicu?
Postoje razna kupovna sredstva za pranje, ali ona su često skupa i najvjerojatnije neće napraviti tako dobar posao kao kad se sami uhvatite u koštac s prljavštinom. Bolje je odabrati prirodna sredstva za čišćenje – svemoćni alkoholni ocat i sodu bikarbonu.
Ovaj moćan par pomaže nam pri čišćenju mnogih stvari, pa tako i perilice.
Za početak perilicu moramo ugasiti, a ako možete, bilo bi pametno iskopčati je iz struje kako biste bili u potpunosti sigurni.
Potom ju treba skroz isprazniti. I to ne samo od suđa, već je poželjno izvaditi sve košare i dodatke koje ima.
Košare stavite u neku veliku posudu ili čak u kadu jer i njih treba temeljito oprati, a filter i mlaznice namočite u sudoperu u blago sapunastoj vodi.
Pri čišćenju će Vam koristiti i čačkalica ili neki štapiće kojim ćete očistiti svu nečistoću i hranu koja se zaglavila u filteru i mlaznicama. Možete se koristiti i nekom starom četkicom za zube kojom ćete lako izribati mlaznice i filter.
Detaljno očistiti filter
Začepljeni filter jedan je od najčešćih razloga kvara perilica za suđe i zato njemu moramo posvetiti posebnu pažnju. Filter se nalazi u dnu perilice i treba ga odvojiti i namočiti u vodi sa sapunom kako bi se masnoća i ostaci hrane maknuli. Trebalo bi provjeriti i odvod jer se komadići hrane mogu zaglaviti u njemu.
Ne smijemo zaboraviti ni vrata jer se na gumici oko vrata nakuplja nečistoća, ali i gljivice, koje s vremenom mogu uništiti gumu i onda će nam voda iscuriti.
Vrata je najbolje očistiti tako da krpom ili spužvom umočenom u alkoholni ocat pobrišete cijeli okvir, a četkicom za zube uklonite veće mrlje. Pripazite da pobrišete i površinu između nabora u vratima, kako bi se sve detaljno očistilo.
Pri čišćenju nemojte zaboraviti prebrisati cijelu unutrašnjost perilice krpom namočenom u ocat.
Alkoholni ocat i soda bikarbona
Nakon što ste sve očistili, vrijeme je da upalite praznu perilicu kako biste ju još jednom oprali i uklonili eventualni kamenac. Kako bi se perilica što bolje oprala iznutra dobro je jednu do dvije šalice alkoholnog octa staviti ili na gornju policu ili na dno perilice i upaliti neki duži program s višom temperaturom.
Važno je naglasiti kako sada ne stavljate nikakav deterdžent, već su ocat i vruća voda dovoljni da se ukloni masnoća i kamenac. Ocat će se pomiješati s vodom koja cirkulira u perilici i temeljito će je oprati iznutra.
Ako želite dodatno i temeljitije čišćenje te ako imate problema s neugodnim mirisima, na dno perilice pospite jednu šalicu sode bikarbone i pustite da malo odstoji. Potom upalite neki duži program kako bi se perilica još jednom oprala. Ovako ćete se na jednostavan i prirodan način riješiti neugodnih mirisa.
Nakon ovih koraka Vaša perilica opet će zasjati i biti mirisna, te će u konačnici bolje oprati suđe.