Koliko često čistite slavinu?

Koliko često čistite slavinu?
Od svih stvari u kućanstvu, slavina je zasigurno ona koja se najviše koristi jer je život bez vode nezamisliv. Ali koliko zapravo pažnje pridajemo čistoći tog predmeta kojega dodirnemo nekoliko desetaka puta dnevno, ne samo mi, već i naši sustanari? Sudoper i slavina zauzimaju glavno mjesto u kuhinji i svi poslovi gravitiraju njima. Naravno da je važno kako izgledaju, koliko su kvalitetni i kako se uklapaju u interijer, ali jednako važna je i njihova čistoća i protočnost. Sigurno ste primijetili kako voda iz vaše slavine ponekad ne izlazi u jakom i pravilnom mlazu? Posumnjali ste na tlak, probleme u odvodu, cijevima, ali vam nije sinulo kako bi se problem upravo mogao nalaziti u samo slavini i kako ga vrlo jednostavno možete riješiti sami? Većina slavina u današnje vrijeme na sebi ima perlator čija je uloga raspršivanje vode, što rezultira uštedom koja nastaje miješanjem zraka i vode u njemu. Osim što je odličan štediša, perlator zaustavlja nečistoće i kamenac, stoga  se kod čišćenja slavina kreće upravo od njega. Mrežicu perlatora je potrebno mijenjati po potrebi, a čistiti ga se treba 3-4 puta godišnje. Najbolja stvar je njegova cijena koja se kreće od 20-ak kuna na više, trošak kojeg je vrijedno podnijeti kako biste uštedjeli kućni budžet ali i čuvali zdravlje.
 
Vašu slavinu i sudoper najviše onečišćuje kamenac, ostatci hrane i različiti deterdženti. Kamenca se najteže riješiti jer je on sastavni dio vode koju upravo zbog njega zovemo tvrdom. Takva voda sadrži visoku razinu minerala kao što su kalcij i magnezij i suprotno od očekivanog, ima loš utjecaj na naše kosti, kožu, kosu, bubrege, mokraćne puteve i dr., ali i uzrokuje kvarove kućanskih aparata koji su s njom u dodiru. Slavina je najizloženija njenom utjecaju i zbog toga je moramo zaštititi. Svaki put kad voda prolazi kroz nju, kamenac ostaje u njoj, ali i na sudoperu. Ne vidimo ga sve dok voda ne ispari, pa nas ne počmu živcirati svijetle mrlje po sudoperu i slavini. Ali, ako se kamenac na njih nataloži u debljem sloju, njihove površine gube glatkoću, pa se na njih lako hvataju i ostale prljavštine, deterdženti i plijesan. U ekstremnim slučajevima neodržavanja slavina znaju se razviti i kolonije algi ili hrđa. 
 
Postoji više načina na koji ovaj, najvažniji prostor u vašem kućanstvu, trebate održavati čistim. Kad je o efikasnim kemijskim sredstvima riječ, ali morate dobro poznavati materijale od kojih su napravljeni vaši sudoper i slavina kako čišćenjem ne biste prouzrokovali još veću štetu. Tako ćete primjerice kamenac s granitnog sudopera s lakoćom odstraniti uz pomoć Elleci Anticalcar sredstva za čišćenje u roku od nekoliko minuta uz pomoć spužvice i vode.  Keramički sudoper će blistati kao nov uz Blanco čistač, dok inox sudoper možete ispolirati uz pomoć paste. Svakako se obratite stručnoj osobi prilikom kupovine kemijskog sredstva za održavanje sudopera i slavina i dobro proučite deklaraciju na proizvodu. Za sve one koji su više „uradi sam“ tipovi i preferiraju prirodnu kozmetiku i čistače, donosimo nekoliko korisnih i jednostavnih recepata za pripravku sredstava za čišćenje u vlastitom domu. Jedno takvo sredstvo može biti i pasta od sode bikarbone koju sigurno imate kod kuće. Soda bikarbona je odličan abraziv idealan za čišćenje i poliranje inoxa. Dakle, nekoliko žlica sode bikarbone pomiješajte s nekoliko žlica vode, pa dobivenu pastu krpom nanesite na slavinu i ribajte spužvicom. Rezultat će biti zapanjujući! Veliku učinkovitost, kad je čišćenje u pitanju, ima i alkoholni ocat koji osim s inoxa, briše naslage kamenca i s keramike i stakla. Postupak je jednostavan: našpricate ga po slavini i sudoperu, ostavite nekoliko minuta i izribate spužvom. Sok od limuna ili trljanje tvrdokornih naslaga limunom, učinit će vaše slavine blistavima, ali i mirisnima.
 
Sada kada ste usjajili sudoper i slavinu, vratimo se na početak priče. Kako biste uklonili kamenac s perlatora, trebate ga skinuti sa slavine tako da ćete kliještima odvrnuti „glavu“ slavine, te odvojiti mrežicu od gumice i prstena glave. Tu mrežicu tretirajte mekšom četkicom za zube na koju ćete staviti ocat, sodu bikarbonu, limunov sok ili neko kemijsko sredstvo i kamenac će nestati, a vi ćete opet imati normalan mlaz vode. Ako se ne želite zamarati četkanjem, stavite mrežicu preko noći u čašu s octom i kamenac će nestati. Pokušajte s nekim od najjednostavnijih načina za održavanje čistoće, zaštititi perlator, jedan od najjednostavnijih načina za uštedu vode i energije u vašem domu.