Kako svoj dom učiniti sigurnim za malu djecu
Mala djeca pravi su veliki istraživači, i koliko mi kao roditelji uvijek želimo djeci maksimalno omogućiti neometano istraživanje i upoznavanje svijeta, toliko smo svjesni da je mnogo toga za njih opasno i da ih ipak treba zaštititi tijekom njihovih istraživačkih avantura. A budući da većinu vremena djeca provode u vlastitom domu, u nastavku smo vam pripremili nekoliko korisnih savjeta kako dom učiniti sigurnijim za malu djecu, a opet im omogućiti da se ne osjećaju sputano. Stoga, nastavite čitati!
Prvo i osnovno – dobro pregledajte svoj dom
Bez obzira na to koliko dugo živite u svojem domu, na njega ste se sigurno već naviknuli i mnogo toga ne primjećujete. No, vašem je djetetu, pogotovo kada se počne samostalno kretati, sve to novo i nepoznato, i zanima ga sve. Zato, prije nego počnete razmišljati kako zaštititi svoj dom, dobro pogledate što bi u njemu sve moglo biti opasno za malo dijete: stepenice, izvori topline, električne utičnice, razni kućanski uređaji, viseći elementi poput traka od zavjesa i ostalo. Kada utvrdite sve što bi potencijalno moglo biti opasno, pokušajte prilagoditi to svojem djetetu i njegovim istraživačkim aktivnostima.
Zaštitite izvore topline
Ako u domu imate kamin, peć ili štednjak na drva, na njih se dijete može opeći, i najbolje je oko njih postaviti ukrasnu zaštitnu ogradu ili na drugi način onemogućiti djetetu pristup njima. Kada su u pitanju ploče za kuhanje i slično, potrudite se da budu isključeni kada je dijete u blizini ili jednostavno zatvorite vrata dok kuhate kako biste spriječili da dijete samostalno dođe do njih dok su vrući.
Kada već spominjemo u kuhinju, obratite pažnju i na sudoper. U njemu se nerijetko nalazi prljavo posuđe, uključujući i oštre predmete poput noževa, ali i teški predmeti kao što su daske za rezanje, veliki lonci i slično, što dijete može ili prevrnuti na sebe ili se porezati. Pokušajte se potruditi da vaš sudoper ne bude pun potencijalno opasnih predmeta, a, s druge pak strane, i vama će biti kuhinja ljepše izgledati kada sudoper nije prepun prljavog posuđa. Element ispod sudopera odlično je mjesto za držanje raznih kuhinjskih potrepština, uključujući sredstva za čišćenje i drugo što može biti opasno za dijete, tako da razmislite o tome da na njega postavite zaštitne dječje bravice.
Obratite pažnju na utičnice
U brojnim su dućanima dostupne relativno povoljne zaštite koje se stavljaju na električne utičnice, a koje onemogućavaju malim prstićima da istražuju njihovu unutrašnjost. Naravno, ne trebate staviti zaštite na sve utičnice u kući, dovoljno je samo na one koje su u dosegu malenog istraživača.
Imate li stepenice?
Ako u domu imate stepenice, tada je najjednostavnije postaviti zaštitnu ogradu na njihov vrh i dno. To je jedini 100% siguran način da onemogućite svojem djetetu pristup stepenicama, jedino što trebate voditi brigu o tome da je ograda uvijek zatvorena.
Pričvrstite namještaj i velike uređaje
Ako imate visoke elemente namještaja koji nisu pričvršćeni u zid, ovo je trenutak da to postanu. Naime, maloj su djeci police idealan poligon za penjanje, i tada se elementi mogu prevrnuti. Ista je situacija s televizorom, podnim svjetiljkama i sličnim velikim uređajima, provjerite jesu li čvrsto pričvršćeni na svojem mjestu jer ih dijete može koristiti za dizanje i penjanje.
Trake, špage, užad i slično
Ako u domu imate zavjese, venecijanere ili slično na prozorima, obratite pažnju na trake i vezice uz pomoć kojih se oni podižu i spuštaju. Pospremite te trakice na mjesto do kojeg dijete nikako ne može dosegnuti.
Kada već spominjemo tekstile, maknite i stolnjak sa stola jer ga dijete može vrlo jednostavno povući, a s njim i sav sadržaj sa stola.
Ladice, ormari i ostali namještaj
Ako ne želite omogućiti svojem djetetu pristup nekim ladicama ili dijelovima ormara, na njih možete staviti malene dječje bravice/blokade koje bi trebale onemogućiti djeci otvaranje. No, uzmite u obzir da djeca znaju biti vrlo kreativna i uporna i pokušavati dok ne uspiju otvoriti ono što im je zabranjeno (i vrlo često u tome i uspiju!) tako da će vam možda biti jednostavnije na neko vrijeme maknuti problematičan sadržaj iz ladica koje dijete može dosegnuti (poput noževa) i omogućiti mu da istražuje dok ga ne prođe zainteresiranost.
Obratite pažnju i na kantu za smeće – ako je iako moguće držite ju na mjestu do kojeg dijete ne može dosegnuti, a ako to nije moguće, onda u ormariću koji je dobro zatvoren.
Opasne kemikalije i slično
Sve ono što može biti opasno za konzumaciju ili slično, stavite u visoke elemente do kojih dijete ne može dosegnuti. To se odnosi na sredstva za pranje, deterdžente, lijekove, i sve što može dijete dovesti u opasnost.
Na kraju – zaključajte ulazna vrata
Ako vaš mali istraživač ne može biti na miru (a, iskreno govoreći, koji može?), zaključajte izlazna vrata jer zasigurno ne želite da sam krene u istraživanje svijeta, za to će ipak trebati malo odrasti.