Kako pravilno napuniti perilicu za posuđe.

Kako pravilno napuniti perilicu za posuđe.

Možda ste se do sada zapitali da li nešto pogrešno radite sa svojom perilicom za posuđe? Da li vam se nekada čini da suđe ostane prljavo? Perilici se skrati vijek trajanja? Otkrijte kako pravilno napuniti i održavati perilicu za posuđe.

Što je važno znati prilikom pranja posuđa u perilici?

Prije nego stavite posuđe u perilicu, nije potrebno ispirati nečistoće s tanjura. Jedino što je potrebno je da prije stavljanja posuđa u perilicu, ostatke hrane uklonite i isperete iznad sudopera, a ako imate drobilicu otpada, to će vam znatno olakšati proces uklanjanja ostataka hrane.

Međutim, ako namjeravate ostaviti svoju prljavštinu u perilici neko vrijeme, možete pokrenuti ciklus samo ispiranja kako biste uklonili neugodne mirise. Učinkovitije je i spriječit će prljanje posuđa (onaj osjećaj kad otvorite perilicu i vidite mrlju od bolonjeza i mrlje od vode posvuda). 

Također, jako važno je da oštre noževe ne perete u perilici posuđa jer će postati tupi. (Noževi za maslac su u redu jer su već pomalo tupi) Drveni predmeti, poput žlica i dasaka za rezanje, mogli bi se iskriviti ili puknuti, stoga ih držite podalje. Tave, pogotovo one s neprianjajućim premazom, ne mogu- glomazne su i sklone oštećenjima. Dakle, glavno pravilo je sljedeće: ne stavljajte ništa što ne možete (ili ne želite) zamijeniti i uništiti – keramiku, obiteljsko nasljeđe ili fini porculan.

Možda ni ovo niste znali, ali kada slažete posuđe u perilicu potrebno je da vilicu i žlicu postavite tako da strše prema gore. Držite oštrice noža usmjerene prema dolje, radi sigurnosti. 

Ne pretrpavajte perilicu s posuđem!

Nikada ne stavljajte previše posuđa odjednom! Kako biste izbjegli prljavo posuđe i mrlje zavučene u najsitnije dijelove posuđa, ovo vam je najbitniji savjet. 

Zašto je neophodno lijepo rasporediti posuđe?

Kako bi voda dobro očistila svaku površinu i svaki milimetar posuđa i smanjila ogrebotine na posuđu, potrebno je napraviti za svaku posudici njen ''privatni prostor''

Slažite posuđe odostraga prema naprijed

Posložite odostraga prema naprijed da bi moglo stati više stvari. Praznite odozdo prema gore kako vam ne bi kapalo po suhom posuđu. Tanka plastika (poput litarskih posuda i zdjelica za van) trebala bi stajati na gornjoj polici kako bi se spriječilo topljenje. I svakako zatvorite otvore: komadići lažne plastike obično padaju na dno, gdje je toplije. Zdjele i šalice stavite licem prema dolje ili pod kutom kako se na njima ne bi stvarale lokve, a tanjure držite na donjoj polici gdje je prskanje najjače. 

Čista mašina - zdrava mašina 

Odmah nakon pražnjenja perilice posuđa dodajte deterdžent. Na taj način, kada vidite sapun, znat ćete da je spremna. Također, malo deterdženta pere perilicu i bolje nego što možete zamisliti. Možete koristiti manje od preporučene količine ako vaše posuđe nije previše masno. Samo nemojte koristiti više od onoga što je preporučeno u vašem korisničkom priručniku: to će ostaviti puno taloga na vašem omiljenom staklenom posuđu.

I, nikako ne zaboravite. Nemojte pretrpavati mašinu velikim posuđem kako ne bi blokirali mlaznice. Ovo je vrlo jednostavno pravilo koje po nekada svi zaboravimo. Ali, ovo može biti jako opasno za perilicu jer je može blokirati i samo pogoršati situaciju.

Pored svih navedenih pravila, još jedno je vrijedno spomena ali to sigurno znate. Uvijek redovno punite i održavajte svoju perilicu!!