Kako očistiti perilicu za suđe

Kako očistiti perilicu za suđe

Danas je teško naići na dom i obitelj koja se nije već snažno priviknula na korištenje perilice za posuđe. Naravno, u potpunosti razumijemo zašto je to tako! Štedi vrijeme, nema prljavoga posuđa po kuhinji, pere puno detaljnije i bolje negoli bismo mi to sami, a uz to sve predstavlja i način uštede vode te smanjivanje računa. Zbog toga skoro svaka obitelj posjeduje i rabi perilicu za posuđe, bilo da je to svakodnevno ili po potrebi. No, voljeli vi inače prati posuđe ili ne, važno je i za samu perilicu da bude čista kako bi i vaše posuđe bilo još čišće i sigurno, a i perilica duže trajala. Stoga vam donosimo nekoliko korisnih savjeta kako na prirodan i siguran način očistiti vašu perilicu.

Prirodno i sigurno čišćenje perilice

Sigurno su vas i drugi upozorili ili ste vidjeli kako je običaj skinuti velike ostatke hrane s vašeg posuđa ili ga isprati prije nego ga stavite u perilicu. Toga se i vi pridržavate, ali realnost je ipak malo drugačija. Često žurimo (najčešće) tako da posuđe što prije pokušao nagurati u perilicu samo kako bi kuhinja ostala u nekom redu ili ako i ispiremo posuđe, a perilica ipak nije puna, ostavljamo ju još neko vrijeme dok ju ne napunimo do kraja. U tom čekanju perilica preuzima neugodne mirise i skuplja prljavštinu na sebe pa je pravo vrijeme i da ju očistite kako biste se toga riješili. Prva preporuka je da za čišćenje iskoristite prirodna sredstva koja svakako imate u kuhinji, a ne kupnja gotovih kemijskih sredstava. Ono što možete odmah učiniti, a učinkovito je za uklanjanje prljavštine, skorenih ostataka, masnoća, ali i kamenca, jest da na dno perilice posuđa usipate šalicu octa te zatim ju uključite na program s najvišom temperaturom. Ono što će neki komentirati jest da im smeta miris alkoholnog octa, no i za to postoji rješenje. Iskoristite sok limuna koji je također izvrstan za čišćenje i dezinfekciju te i njega u posljednjem ciklusu programa stavite u perilicu.
 

Za detaljnu generalku

Čišćenje perilice preporučljivo je za obaviti svakih mjesec dana kako se ne bi nakupljale nepotrebne tvari, a i kako bi nesmetano radila. No, ako ste to već preskočili puno puta i potrebna vam je „generalka“ savjetujemo vam sljedeće. Otvorite perilicu i uklonite sve odvojive dijelove koje možete. Zatim unutrašnjost perilice i njezine stijenke pospite sodom bikarbonom te ostavite da djeluje desetak minuta. Do tada se vi pozabavite gumom na rubu perilice tako što ćete staru četkicu za zube umočiti u ocat i lagano izribati gumu kako biste maknuli skupljene naslage. Nakon toga ponovno se vratite sodi te sada sa četkicom pokušajte što detaljnije istrljati sve dostupne dijelove. Osim toga, nikako ne zaboravite očistiti filter perilice te ga isprati. Učinite to s octom pomiješanim s deterdžentom za ručno pranje posuđa. Ono što napominjemo jest da ocat pomiješan s deterdžentom ne koristite tijekom pranja perilice s uključenim programom, već samo ručno. Nakon što ste sve dijelove isprali, vratite ih u perilicu te učinite isti postupak kao kod običnog čišćenja perilice. Ulijte šalicu octa na dno i pokrenite program s najvišom temperaturom. Kada otvorite perilicu, sve će se blistati u početnom blještavilu. Postupak ponavljajte svakoga mjeseca, a osim octa možete staviti sodu bikarbonu i najbolje je to činiti naizmjenično, jednom ocat, a drugi puta soda.