Već dobar dio godine na tržištu se sve više pojavljuju inoks sudoperi koji su dodatno obojeni, najčešće u boje antracit, bakar i zlato. Iako sudoper u zlatnoj ili bakrenoj boji i nije neka novost, zbog sve veće prisutnosti u trendovima kuhinjskog namještaja, dobili smo želju malo pojasniti o kakvoj se obradi ovdje radi.
Sudopere napravljene od nehrđajućeg čelika, a naknadno tretirane kako bi zablistali u bakrenoj, zlatnoj ili antracit boji zovemo "PVD Sudoperi". Sam naziv i nije u potpunosti ispravan, jer se ovdje radi o inoks sudoperu koji je tretiran PVD metodom, ali zbog jednostavnosti u komunikaciji, nekako se na našem tržištu ustabilio ovakav naziv.
PVD ili "Physical Vapor Deposition" je metoda pod čijim utjecajem dolazi do taloženja tankog filma određenog materijala na samo površinu sudopera, čineči je otpornijom na ogrebotine i vanjske utjecaje te olakšava održavanje. Ovaj proces izvodi se u komori pod vakumom, a dva su glavna načina prenošenja materijala na površinu sudopera. Prskanje i ishlapljivanje.
Kod ishlapljivanja se proces oslanja na pravilno zagrijavanje materijala kojeg nanosimo u kontroliranoj vakumskoj komori. Ovom metodom se materijal taloži u obliku pare na površinu sudopera.
"Prskanje" je metoda potpomognuta plazmom gdje se para od materijala kojeg nanosimo stvara bombardiranjem ubrzanim plinovitim ionima (najčešće Argonom).
U oba se slučaja dobivena para kondenzacijom taloži na željenu površinu dajući joj finalni izgled i zaštitu.
PVD METODA ISHLAPLJIVANJEM
Na iznad prikazanoj slici možete vidjeti shematski prikaz komore za PVD reakciju.
IZVOR = materijal koji u tankom filmu želimo nanijeti na tretirani materijal kako bi ga zaštitili i ojačali.
SUPSTRAT = tretirani materijal (površina sudopera)
Pogledaj trenutni izbor PVD sudopera od slijedećih proizvođača: