Brinete li dovoljno o odvodima u vašem domu?

Brinete li dovoljno o odvodima u vašem domu?
U vašem domu postoji više odvoda za vodu i svaki od njih uslijed nedovoljne brige može izazvati velike probleme i financijske izdatke. Njihova neprohodnost mogla bi vam priuštiti pravu sanitarnu noćnu moru. Kako se ne biste našli usred poplave, dati ćemo vam par savjeta o održavanju odvoda. Nekada su odvodne i kanalizacijske cijevi izrađivale od lijevana željeza, čeličnog lima, olova i keramike, dok su danas napravljeni od puno praktičnije i jeftinije plastike. Razlog začepljenim odvodima najčešće su masti i sapuni, pomiješani s kosom, nečistoćom i tekstilnim vlaknima.
 
Započet ćemo s onim kojega u kući možda i najviše koristite, a to je vaš kuhinjski odvod. Jedan od najvećih problema u kuhinji prouzrokuje spor odvod. Sve ono što radimo u koritu sudopera, koliko mi to pazili ili ne, utječe na naš odvod. Sjetite se samo što ste sve kuhali ovaj tjedan pa to pomnožite s danima i godinama. Dakle, vaš je odvod tempirana vodena bomba. Ostaci hrane, ulja, masti i anorganskog otpada talože se u njemu sve dok ga ne začepe, a kada se to dogodi bez stručne pomoći nećete više moći koristiti sudoper. Prevencija je svakako redovito održavanje sudopera čistim i vođenje brige o ostatcima hrane na priboru za jelo i prilikom pripreme istog. Ako ostatke hrane ne bacite u smeće i dobro ne očistite pribor prilikom njegova stavljanja u  mašinu za suđe ili sudoper, ta će ista hrana završiti u vašem odvodu. Takvom problemu možete doskočiti i ugradnjom kuhinjske drobilice ispod sudopera. Ovaj će vas kuhinjski uređaj u čas riješiti organskog otpada, neugodnih mirisa i začepljenih odvoda. Također je preporučljivo jednom tjedno ulijevati tekuće kemijske čistače u vaš odvod. Ako primijetite kako voda iz vaših slavina ne izlazi uobičajeno jakim mlazom, moguće je da je tlak vode prenizak i da negdje postoji curenje vode ili u najboljem slučaju imate posla s tvrdom vodom. Još jedan problem vezan za kuhinjski sudoper je i konstantno i iritantno kapanje vode iz slavine. Ne biste vjerovali koliko se vode može izgubiti običnim kapanjem, stoga stegnite svoju slavinu, a ako se curenje vode nastavi i dalje, zovite vodoinstalatera. Ukoliko je začepljenje ograničeno na odvod u koritu za pranje posuđa radi se o  nakupini nečistoće u gornjem dijelu odvoda ili nešto niže u sifonu što možete sanirati sami.
 
 Drugi odvod čije začepljenje može uzrokovati probleme, nalazi se ispod umivaonika u kupaonici. Sve ono što ostatci hrane i detergenti čine kuhinjskom odvodu, to paste za zube, šamponi, pjene za brijanje i ostale higijenske potrepštine čine odvodu umivaonika. Svakako s vremena na vrijeme koristite vakuum gumu za odčepljivanje odvoda, a izvrsnim pročišćivačem se pokazala i mješavina sode bikarbone, bijelog octa i kipuće vode. Većina je umivaonika opremljena s posebnim čepom, kojim upravljamo ručkom na stražnjoj strani armature. S unutrašnje strane nalazi se poveznica u obliku križa, na koju se nakuplja nečistoća. Vodite računa da je taj čep uvijek čist, pa barem jedno tjedno u njega ugurajte usku četku za čišćenje koja se inače koristi za čišćenje uskog posuđa.  Njome možete čistiti i sifon.
 
Čišćenje kade i tuša također je važno. Sapun, kosa i ostatci šampona mogu uzrokovati probleme. Osim što je na takvim mjestima potrebno staviti plastično ili metalno zaštitno sito na ulazu u odvod i redovito iz njega micati dlake, te u odvod redovito sipati kipuću vodu pomiješanu s nekom od kemikalija za održavanje odvoda prohodnim. Ipak, najprljaviji vas posao čeka ako se začepi odvod wc-a. Razgovarajte s ukućanima o tome što sve bacaju u wc školjku, a u njoj se nikako ne bi smjeli naći štapići za uši, vlažne maramice, dječje pelene i higijenski ulošci, kao ni ostatci hrane. Čuvanje odvoda u vašem domu uštedjet će vam mnogo novca, vremena i živaca. Odnos prema vodi i okolišu jako je bitan i uvijek imajte na umu da je samo malom promjenom stila života možemo učiniti puno za očuvanje dragocjene vode na Zemlji.