Božićni stol uz tradicionalna jela
Priprema božićnih jela nikada nije bila jednostavnija. Uz dobre i provjerene recepte te kvalitetnu kuhinjsku opremu s lakoćom ćete pripremiti sve što poželite te unijeti duh tradicije u vaš dom.
Božić je vrijeme kada se okupljamo oko stola, dijelimo radost i uživamo u tradicionalnim jelima. Kako bismo stvorili savršenu atmosferu, važno je pažljivo planirati božićni stol.
Božićna jela imaju svoje jedinstvene čari širom Hrvatske. Reflektiraju bogatu kulturnu raznolikost pojedinih regija. Istrijani će uživati u mješavini mediteranskih okusa - na stolu će se naći pršut, masline, riba i tradicionalni istarski kruh. U Slavoniji božićni stol obilovat će bogatim jelima poput pečene prasetine, purice, kulena ili kobasica te tradicionalnim kolačima poput mramornog vijenca. Dalmacija će se osloniti na morske specijalitete - ribu, lignje, hobotnice te neizostavnu pašticadu i bakalar. Raznolikost pripreme, začina i namirnica koje se koriste odražava lokalne tradicije i običaje, stvarajući posebnu atmosferu koja odiše specifičnostima svake regije. Ipak, bez obzira na razlike, svima je zajednički je osjećaj zajedništva i obiteljske radosti koji se dijeli za božićnim stolom.
Danas ćemo za vas pripremiti tri klasična božićna obroka: hladno predjelo, glavno jelo i desert s kojima nećete pogriješiti. Za hladno predjelo imamo kombinaciju pečene prasetine i svima nam omiljene francuske salate.
Glavno jelo je sočna pečena purica s mlincima i posebnim začinima te salatom od kupusa, dok za desert imamo čokoladni mramorni vijenac.
Krenimo redom.
Prasetina i francuska salata kao hladno predjelo
Za božićno hladno predjelo koje će oduševiti ukućane i vaše goste pripremite sočnu prasetinu i osvježavajuću francusku salatu.
Za pripremu ovog jela trebat će vam sljedeći sastojci (za 4 osobe):
-
2,5 kg buta
-
200 g svinjske masti
-
začini (češnjak, ružmarin, timijan, korijander, sol, papar)
-
1 kg zamrznutog povrća
-
300 g kiselih krastavaca
-
2 jaja
-
par žlica senfa (ovisno o ukusu)
-
250 g majoneze (ovisno o ukusu)
-
100 g kiselog vrhnja (ovisno o ukusu).
Priprema prasetine počinje odabirom kvalitetnog mesa i marinade koja će obogatiti okus. Operite meso, posušite papirom i nježno utrljajte marinadu od začina te ga ostavite da odstoji kako bi upilo sve arome. Otopite mast i prelijte po mesu. Prasetina se peče između 2 i 2 i pol sata na 180° te je povremeno zalijevajte masnoćom. Rezultat će biti fina, sočna i hrskava korica te mekano meso koje će biti pravi raj za vaša nepca.
Francuska salata u kombinaciji s povrćem i raznim umacima idealan je pratitelj prasetini. Kao i prasetinu, pripremite je dan ranije i ostavite da se ohladi kako bi se proželi okusi. Bitno je napomenuti da sastojke možete slobodno prilagođavati vlastitim željama i ukusu. Poslužite ovu ukusnu kombinaciju kao hladno predjelo na božićnom stolu, stvarajući jedinstvenu harmoniju okusa.
Učinkovita priprema namirnica u velikom sudoperu uz dovoljno dodatne opreme poput kvalitetnih dasaka za rezanje neminovno olakšava proces pripreme jela. Kuhinjska oprema poput ocjednih posuda, rešetki ili stalaka za sušenje posuđa dodatno pridonosiboljoj organizaciji u kuhinji te čini radni prostor čistijim i pristupačnijim tijekom pripreme jela.
Pečena purica s mlincima i salatom od kupusa za glavno jelo
Priprema sočne pečene purice s domaćim mlincima za božićno slavlje zahtijeva strpljenje i pažljivu pripremu, a rezultat je nezaboravan okus tradicije.
Za pripremu najukusnije blagdanske purice s mlincima bit će vam potrebni sljedeći sastojci:
-
veća purica
-
200 g svinjske masti
-
povrtni temeljac
-
začini (ružmarin, timijan, sol, papar)
-
500 g brašna
-
1 jaje
-
2-3 dl mlake vode
-
sol.
Za salatu:
-
glavica kupusa
-
jabučni ocat
-
maslinovo ulje
-
sol
-
papar.
Prije pečenja očišćenu puricu operite i posušite te je obilato je začinite omiljenim začinima. Pecite je na temperaturi od 200° između 2 i pol do 3 sata dok koža ne poprimi zlatnosmeđu boju. Povremeno je podlijevajte povrtnim temeljcem.
U međuvremenu pripremite mlince od brašna, vode, jaja i soli. Zamijesite tijesto, podijelite ga na više loptica i svaku razvaljajte na debljinu od oko par milimetara. Razvaljano tijesto stavite u tavu i kratko ga pecite sa svake strane. Ispečene mlince ostavite da se ohlade, izrežite na manje komade i ubacite u lonac s kipućom vodom. Posolite vodu, ostavite mlince 2 minute u vodi i zatim ih ocijedite te „zamastite” masnoćom od pečenja.
Salata od kupusa odlično se slaže uz ovo glavno jelo. Svježi kupus narežite na tanke trakice te ga pomiješajte s octom i uljem te po želji dodajte soli i papra. Ostavite da se okusi prožmu u hladnjaku prije posluživanja. Kombinacija sočne purice, domaćih mlinaca i osvježavajuće salate od kupusa oduševit će svačije nepce.
Za desert pripremite tradicionalni mramorni vijenac
Ako ne volite filovane kolače te više preferirate one koje samo izlijete u kalup i stavite u pećnicu, mramorni vijenac bit će pun pogodak.
Za pripremu ovog ukusnog kolača potrebno vam je:
-
250 g maslaca (sobne temperature)
-
250 g šećera
-
4 jaja
-
300 g glatkog brašna
-
2 žličice praška za pecivo
-
100 ml mlijeka
-
2 žlice kakaa u prahu
-
1 žlica ekstrakta vanilije
-
sitno narezana čokolada za kuhanje.
Zagrijte pećnicu na 180°C. Pripremite kalup za kolač, mikserom izmiksajte maslac i šećer, dodajte jaja, brašno s praškom za pecivo i mlijeko. Podijelite tijesto na dva dijela, u jedan dodajte kakao. U kalup naizmjenično stavljajte bijelo i „crno” tijesto te ubacite kockice čokolade za kuhanje. Pecite oko 40-45 minuta. Kad se kolač ohladi, poslužite ukrasite ga šećerom u prahu ili čokoladnom glazurom.